Czy można wydrukować dokładne modele anatomiczne w szkole na drukarce 3d

Wiele spośród nas na pewno zastanawia się jak są tworzone modele anatomiczne. Są one doskonałe odwzorowane z rzeczywistością dodatkowo mają szczegóły które normalnie oko nie zobaczy. Takie modele anatomiczne na samym wstępie muszą mieć precyzyjne informacje, które pozyskiwane są z danych radiologicznych z CT. Są więc niezwykle istotne informacje, na jakich będzie opierał się cały druk. Modele anatomiczne w wydruku 3d na czym dokładnie polega ta technika? Drukowanie 3d inaczej nazywane drukowaniem przestrzennym polega ona na stworzeniu projektu, poprzez wprowadzanie na niego nowych warstw. Aby stworzyć modele anatomiczne musimy mieć 4 najistotniejszych rzeczy:

 • 1. maszyny drukującej 3d
 • 2. rysunku komputerowego
 • 3. oprogramowania, dzięki jakiemu będziemy umieli odmienić dany projekt
 • preparatu spośród którego wytworzone zostaną modele anatomiczne czyli np. żywica czy puder.

Wszelakie modele anatomiczne są wykonywane w analogiczny sposób. Modele anatomiczne są przeważnie ruchome oraz co za tym idzie możemy niektóre części ze sobą połączyć. Wyjątkowo atrakcyjnym dowodem są modele anatomiczne czaszki człowieka. Czaszka osteopatyczna, która skupia się z aż 22 części. Tego stylu modele anatomiczne doskonale sprawdzają się dla licealistów czy lekarzy. Potrafimy ją dokładnie podzielić na części:

 • Obejmuje miednicę (połowę) z pełnowymiarową
 • kością udową,
 • rzepką,
 • piszczelem i strzałką,
 • stępem,
 • śródstopiem,
 • flangami.

Pokazuje elastyczność kolan i kostek. Sami możemy obejrzeć jak takie modele anatomiczne wspomagają w szkole. Możemy zapoznać się dokładne położenie każdej części, oraz tegoż typu modele anatomiczne są robione w formacie rzeczywistym. Dzięki czemu jeszcze przyjemniej jest się uczyć. Inne ciekawe modele anatomiczne to modele kości, które też potrafimy ze sobą dowolnie łączyć.

Najbardziej efektowne dla mnie modele anatomiczne to: 1. Modele anatomiczne żebra- łączą się z 12 części. Ma wymiar jak u dorosłego mężczyzny. 2. Modele anatomiczne czaszki osoby dorosłej – kości rozmontowane w walizce – jest do kompletny wybór dla studentów fizjoterapii. Dzięki niemu potrafimy bezpośrednio dopasować kości do głowy, zobaczyć szwy i otwory, które są w niej zlokalizowane. Dzięki precyzji oraz estetycznemu odzwierciedleniu możemy określić podobnie jak przebiegają nerwy. Tekstury w tym modelu anatomicznym są zachowane tak samo jak w oryginalnej prawdziwej czaszce. Modele anatomiczne 3d są coraz bardziej przystępne nie tylko na uczelniach wyższych, lecz także w klasycznych szkołach. Biorą z nich studenci poznając ludzkie ciało. Modele anatomiczne maja to do siebie że prezentują się oraz charakteryzują się tak samo jak ludzkie. Jest więc rozwiązanie także dla lekarzy w szpitalach, którzy mogą małym dzieciom pokazać operacje którą będą mieli i co właśnie będą wykonywali. Modele anatomiczne są coraz częściej precyzyjniejsze, a druk 3d staje się coraz bardziej rozwinięty technologicznie.